למה אין לכל החתולים אינסטינקטים של ציד?

בעוד לחתולים מסוימים יש רק אובססיה אחת, ללכת לחפש טרף, אחרים אינם מתעניינים בנושא. ואם זה עכברים או צעצועים. הם אפילו מתיידדים עם טרף פוטנציאלי! עם זאת, הישרדותם של חתולים בטבע תלויה בעיקר באינסטינקט הציד שלהם… אבל אז, האם זה נורמלי שחלק מהחתולים נטולי אותו לחלוטין?

ציד, התנהגות מולדת או נלמדת?

קודם כל, יש צורך להבחין בין התנהגות מולדת להתנהגות נלמדת. התנהגות מולדת היא התנהגות שבעל חיים יאמץ באופן טבעי מלידה.ללא כל התערבות חיצונית. למשל, כשחתלתול נולד, הוא יודע באופן אינסטינקטיבי שעליו לנוע לעבר הפינים של אמו כדי שיוכל לינוק ולכן לשרוד. ידע זה מתוכנת גנטית ומועבר מדור לדור.

התנהגות נלמדת, לעומת זאת, היא התנהגות שבעל החיים מגלה באמצעות חוויותיו והתצפיותיו.. ניקח דוגמה של חתול בית שהולך לקערה שלו כל יום באותו זמן כדי לבקש את הארוחה שלו. עם הניסיון הוא הבין שהאדם שלו בדרך כלל האכיל אותו באותה תקופה, הוא בשום אופן לא נולד עם הידע הזה.

חתול אוכל
קרדיטים: AaronAmat/iStock

אבל אז מה לגבי ציד? האם זו התנהגות מולדת או התנהגות נלמדת? בניסיון לענות על שאלה זו, ה פרופסור קואו זינג יאנגפסיכולוג ניסיוני, ניהל את החקירה בשנות ה-20. הוא גידל בנפרד גורי חתולים יתומים וחתלתולים שלא הופרדו מאמהותיהם כדי לקבוע אם האם מלמדת את הגורים לצוד או אם כל החתולים יודעים כיצד לעשות זאת באופן אינסטינקטיבי. והתוצאות שלו מפתיעות.

לצוד, כן, אבל להרוג, לא בהכרח

על פי התוצאות של פרופסור קואו, גורי חתולים שגדלו על ידי אמהות שצדות יהפכו לציידים בעצמם. לעומת זאת, גורי חתולים שגדלו על ידי בני אדם או על ידי אמהות שאינן צדות לא יהפכו לציידים.

« המחקר שלנו הראה שניתן לגרום לגורי חתולים להרוג חולדה, לאהוב אותה, לשנוא אותה, לפחד ממנה או לשחק איתה: זה תלוי בהיסטוריית החיים של החתלתול", כתב פרופסור קואו ב-1930.

לפיכך, תבינו את זה, העובדה של מעקב, הרג ואכילת טרף נראה כהתנהגויות נלמדות אצל חתולים. בניגוד, כל החתולים נולדים עם אינסטינקט מרדף. לאחר מכן, על האם להפוך את האינסטינקט הזה לאינסטינקט ציד.

איך אמא חתולה מלמדת את הגורים שלה לצוד?

כדי ללמד את הגורים שלה להרוג כדי לאכול, אמא חתולה מביאה תחילה טרף מת הביתה ואוכלת אותו לפניהם. ואז השלב השני הוא להחזיר טרף מת אבל לתת לגורי החתולים שלה לאכול אותם.

שימו לב שזו התנהגות שאפשר להבחין בה גם אצל בני אדם: כשהחתול שלכם מביא לכם עכברים מתים או ציפורים ומפיל אותם לרגלכם, זה מעל הכל ללמד אתכם איך להאכיל את עצמכם. נחמד, נכון?

חתול ציד
קרדיטים: iStock / Ornitolog82

אבל בחזרה לכבשים שלנו. ההוראה של האם החתולה נמשכת כשהיא מביאה הביתה טרף פצוע ומסיימת אותה לעיני הגורים שלה. אז זה יהיה תלוי בחתלתולים לעשות את אותו הדבר. ולבסוף, החתלתולים בסופו של דבר ילוו את אמם בציד ולהרוג את טרפם לבד. לאחר השלמת שלב זה, החתלתולים כעת אוטונומיים לציד.

כפי שאתה יכול לראות, הוראה זו לוקחת זמן. לכן זה נורמלי שהחתול שלך, אם הוא לא למד לצוד, לעולם לא הורג את הטרף שלו, או אפילו לא רוצה לרדוף אחריהם.

צעדי חובה

איך לחטא את בית הגידול שלך מבלי לסכן את החתול שלך?