זה הוכח, חתולים רגישים לזה יותר מכלבים

מאז תחילת מגיפת הקורונה, שאלת העברת הנגיף לחיות בית נחקרה יותר ויותר. מחקרים אחרונים גם סיפקו תשובה ברורה לבעלי חיות מחמד: כן, קוביד-19 אכן יכול להיות מועבר לחברותינו הקטנות. אבל בעוד שכלבים וחתולים בפרט עלולים להידבק, מחקר חדש מגלה שחברינו החתוליים עדיין רגישים יותר לכך.

מחקר המבוסס על חיפוש אחר נוגדנים

זה היה באביב 2020 שד"ר הין לי, חוקר וטרינרי וביו-רפואי ב-אוניברסיטת מינסוטה (ארה"ב), חבר לאשתו, החוקרת יויינג ליאנג, כדי לגלות כיצד SARS-CoV-2 (הנגיף שגורם לקוביד-19) השפיע על כלבים וחתולים מאז תחילת המגיפה הזו.

לשם כך, הודות להשתתפות אנונימית של לקוחות מרפאה וטרינרית, הם אספו דגימות שתן ודם על 510 כלבים ו-239 חתולים. הכל על פני תקופה של כחודש וחצי, מאמצע אפריל ועד תחילת יוני של שנת 2020. מטרת המחקר? זיהוי נוכחות של נוגדניםסימן לכך שהחיות נדבקו בנגיף.

חתול בוגר
קרדיטים: iStock / Olezzo

והתוצאות מדהימות. ואכן, הם גילו את זה ל-8% מהחתולים היו נוגדנים נגד נגיף הקורונה, בעוד שפחות מ-1% מהכלבים היו נשאים של נוגדנים. אז נראה שחתולים רגישים יותר להידבקות בנגיף מאשר כלבים.

עם זאת, כפי שד"ר לי ציין ב ניו יורק טיימס : « כמו כן, לא ברור אם חתולי המחמד הנגועים חיו בבית או בחוץ, או באיזו מידה הנגיף היה מועבר מחתול לחתול. ».

למה רגישות כזו של חתולים?

השאלה אם כן היא: מדוע חתולים נגועים יותר ב-SARS-CoV-2 מאשר כלבים? עדיין לא ניתנה תשובה מדעית לשאלה זו. מצד שני, עלו השערות.

הראשון מניח זאת הרצף הגנטי של חתולים מוטל בספק. ואכן, על פני השטח של התאים שלהם יהיה חלבון ACE2 שיהיה קולטן במיוחד של נגיף הקורונה, בדיוק כפי שקורה בבני אדם.

גם הסבר שני, פחות מדעי, הופיע. לדברי ד"ר לי, יכול להיות שזה פשוט בגלל אנחנו מחבקים חתולים יותר מאשר כלבים. לא רק החברים החתוליים שלנו הם לעתים קרובות מושא לליטופים ונשיקות, אלא שהם גם ישנים במיטות שלנו או על הספות שלנו. קרבה פיזית לבני אדם שפחות מצויה בכלבים ולכן יכול להיות מקור לזיהום גדול יותר.

ליטוף חתול
קרדיטים: undefined undefined / iStock

מחקר שנערך לאחרונה הצליח גם לראות תוצאות דומות למחקר של ד"ר לי, כלומר שחתולים נדבקו בנגיף הקורונה מבני האדם שלהם בתדירות גבוהה יותר מאשר כלבים (67% מהחתולים לעומת 43% מהכלבים).

אבל אז מה לעשות? האם כדאי ללטף את החתול שלך פחות כדי להגן עליו? ובכן, כן… אבל תהיו בטוחים, רק אם גיליתם שאתם נגועים בקוביד-19! במקרה זה, עד להיעלמות התסמינים שלך, הימנע ממגע קרוב עם כדור השיער שלך. ותזכור, זה לטובתו!

למה חתולים אוהבים כל כך מקומות גבוהים?

הנה הנפוצים ביותר!